اختصاص ارز مرجع به واردات کره/۲۲ هزار تن کره در راه بازار

اختصاص ارز مرجع به واردات کره/۲۲ هزار تن کره در راه بازار

بیر انجمن صنایع فراورده‌های لبنی با اشاره به اینکه اختصاص ارز مرجع به واردات ۲۲ هزار تن کره انباشت شده در گمرک‌های کشور آغاز شده است، گفت: این میزان کره وارداتی مصرف حدود چهار تا پنج ماه کشور است.

رضا باکری ، افزود: کارهای اداری اختصاص ارز مرجع به کره‌های وارداتی آغاز شده و قرار است تا پایان سال ۱۳۹۲ و براساس مصوبه مجلس و ستاد تدابیر ویژه اقتصادی دولت به واردات کره ارز مرجع اختصاص یابد.

او در پاسخ به این سوال که چرا امکان تولید داخلی کره وجود ندارد؟ گفت: شیرخامی که مخصوص تولید کره باشد و چربی آن بالا باشد در کشور تولید نمی‌شود و در این زمینه ظرفیت سازی لازم نشده است.

در همین حال رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نیز خبر داده که به زودی کمبود کره در بازار از طریق واردات و عرضه آن برطرف خواهد شد.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت هم گفته که ارز کره تامین شده است و پس از اختصاص آن برای واردات کره روند ورود مواد اولیه به کشور و ترخیص و توزیع این کالا توسط بخش خصوصی آغاز می‌شود.

سالانه حدود ۵۰ هزار تن کره از کشورهای نیوزیلند، استرالیا و کشورهای اروپایی مانند هلند، آلمان، فرانسه و بلژیک وارد کشور می‌شود که به دلیل اختصاص نیافتن ارز، موجودی کره در کارخانه‌های لبنی به شدت کاهش یافته است و به گفته کارشناسان در صورت ترخیص نشدن کره تا پایان اردیبهشت ماه، کمبود به وجود آمده کره در بازار تشدید خواهد شد.

سالانه ۶٫۷ میلیون تن شیر در دامداری‌های کشور تولید می‌شود که به دلیل کمبود تولید شیر نمی‌توان کره را از منابع داخلی تهیه کرد.

بانک مرکزی اوایل اردیبهشت ماه سال جاری ارز مرجع واردات بسیاری از اقلام اساسی از جمله کره و روغن را حذف کرد.

x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security