با مصرف شیر و فرآورده های آن آرام بخوابید

با مصرف شیر و فرآورده های آن آرام بخوابید

توصیه های مهمی در خصوص اصول بهداشت خواب وجود دارد که به کارگیری آنها در فراهم آوردن یک خواب راحت موثر است . یکی از این توصیه ها مصرف شیر و فرآورده های آن قبل از خواب است .

شیر به دلیل وجود ماده ای به نام تریپوفان باعث کاهش بی قراری در جوانان در انتهای شب و خواب طولانی تر و کاهش دوره بیداری برای سالمندان می گردد . تریپوفان اسید امینه ای است که بدن آن را به ملاتونین و سروتونین تبدیل می کند که هر دوی آنها خاصیت خواب آوری دارند . سایر منابع حاوی تریپتوفان عبارتند از : عسل ، موز ، ماکیان و جو .

غذاهای غنی از کربوهیدرات به عنوان مکمل غذاهای لبنی باعث افزایش مقدار تریپتوفان خون می شود . بنابراین مقدار کمی از این غذاها – نان و پنیر ، ماست و نان خشک ، شیر و …. کمی از خواب ، باعث داشتن خواب راحت تر می شود . اما توصیه می گردد که از خوردن غذاهای بسیار شیرین و کربوهیدارته تنها ، اجتناب کنید ، زیرا خواب شما را بر هم می زند .

در مجموع برای خواب آرام و راحت باید علاوه بر مصرف شیر و فرآورده های آن از خوردن غذای سنگین قبل از خواب ، غذاهای سرخ کرده و غذاهای کافئین دار مثل شکلات ، چای ، قهوه ، نوشابه های گازدار و … که باعث تحریک سیستم عصبی می شوند اجتناب کرد .

x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security