شیر معجزه الهی

شیر معجزه الهی

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِیمِ

مَّثَلُ الْجَنَّهِ الَّتِی وُعِدَ الْمُتَّقُونَ ۖ فِیهَا أَنْهَارٌ مِّن مَّاءٍ غَیْرِ آسِنٍ وَأَنْهَارٌ مِّن لَّبَنٍ لَّمْ یَتَغَیَّرْ طَعْمُهُ وَأَنْهَارٌ مِّنْ خَمْرٍ لَّذَّهٍ لِّلشَّارِبِینَ وَأَنْهَارٌ مِّنْ عَسَلٍ مُّصَفًّى ۖ وَلَهُمْ فِیهَا مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ وَمَغْفِرَهٌ مِّن رَّبِّهِمْ ۖ کَمَنْ هُوَ خَالِدٌ فِی النَّارِ وَسُقُوا مَاءً حَمِیمًا فَقَطَّعَ أَمْعَاءَهُمْ ﴿١۵

مثل بهشتی که به این پرهیزکاران وعده داده شده (چون باغی است که) در آن نهرهایی است از آبی که (رنگ و بو و طعمش) برنگشته و جوی هایی از شیری که مزه اش دگرگون نشود و رودهایی از باده ای که برای نوشندگان لذتی است و جویباریهایی از انگبین ناب و در آنجا از هر گونه میوه برای آنان (فراهم ) است و (از همه بالاتر) آمرزش پروردگار آنهاست (آیا چنین کسی در چنین باغی دل انگیز) مانند کسی است که جاودانه در آتش است و آبی جوشان به خوردشان داده میشود (تا) روده هایشان را از هم فرو پاشد. سوره محمد﴿١۵

شیر معجزه ای است که خداوند سبحان آن را نوشیدنی گوارا گردانید تا اهل ایمان را عبرتی از قدرت لایزال او باشد و بهشتیان را به نهرهایی از آن وعده داد تا لذت رضوان خویش را کامل گرداند.

خداوند متعال بدن انسان را به گونه ای خاص آفرید و سرشت ویژه ای به آن بخشیده است. بدن اسنان دارای فطرت، نظم و ساختار منحصر به فردی است که هر مقدار خوردنی ها و نوشیدنی ها و اعمال واقدامات انسان مطابق آن باشد سلامت، پویایی و بالندگی بیشتری خواهد یافت. بر طبق برخی از روایات شیر غذایی است که منطبق و سازگار با فطرت آدمی است. در روایتی در این باره چنین می خوانیم: ابوبصیر می گوید با امام صادق علیه السلام غذا می خوردیم. مقداری گوشت شتر برای ما آوردند… آن گاه کاسه ای بزرگ از شیر آوردند. آن حضرت نوشید و فرمود: ای ابامحمد از آن بنوش. عرض کردم: فدایت شوم شیر است؟ حضرت فرمود: فطرت است. در روایت دیگری چنین آمده است: برای رسول خدا صلی الله علیه و آله در شب معراج دو قدح آوردند، یکی از آنها شیر بود دیگری شراب، آن حضرت به هر دو نگاه کرد آنگاه ظرف شیر را انتخاب فرمود و از آن نوشید جبرئیل گفت: خدای را سپاس که تو را به سمت و سوی فطرت هدایت کرد و (شیر را انتخاب کردی) و اگر از فطرت دور میشدی و شراب را انتخاب می کردی امت تو گمراه می شدند.

کثرت احادیث و روایات پیشوایان دینی ما در باره ی شیر، اهمیت فوق العاده ای این ماده ی حیاتی را بیش از پیش نمایان می کند. امروزه دانشمندان و محققان علم تغذیه به این گفته رسیده اند که شیر هم غذا هم واکسن و هم داروست.

ضرورت مصرف روزانه ی شیر برای تمام گروه های سنی از سوی متخصصان علم تغذیه و سازمان های بین المللی از جمله WHO و  FAO  توصیه شده است. و امروزه میزان مصرف سرانه شیر و فرآورده های آن در هر جامعه یکی از شاخص های توسعه فرهنگی محسوب می شود.

x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security