واردات شیر خشک ناقض منافع ملی است / شیر خشک باعث کشتار دام های شیرده شد

واردات شیر خشک ناقض منافع ملی است / شیر خشک باعث کشتار دام های شیرده شد

رییس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران در گفتگو با ایلنا :

 

ما ده سال پیش صادر کننده شیر خشک بودیم ، اما برخی به دلیل منفعت طلبی های شخصی خود منافع ملی را زیر پا گذاشته و به واردات شیر خشک روی آوردند .

هزار تن شیرخشک از کشورهای چین ، هند ، هلند و فرانسه از طریق بندر شهید رجایی در ۶ ماه اول ابتدایی سال وارد کشور شد .

احمد مقدسی رییس هیئت مدیره انجن صنفی گاوداران تهران در گفت وگو با خبرنگار ایلنا ضمن تایید این خبر اظهار داشت : در ۸ سال گذشته با افزایش قیمت مواد اولیه و به تبع آن افزایش قیمت شیرخام ، دولت از شیر خشک به عنوان مسکن موقت برای پایین نگه داشتن قیمت شیرخام استفاده کرد .

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران استان تهران ادامه داد : با شروع واردات شیرخشک به کشور ، تولید کاهش یافت و دامداران مجبور شدند دام های خود را به کشتارگاه بفرستند که ضربه سنگینی به دامپروری کشور وارد شد .

وی ادامه داد : ظرفیت بالقوه تولید شیرخام ۱۲ میلیون تن و شیر خشک ۳ میلیون تن است  ، که به دلیل واردات بی رویه شیر خشک نتوانستیم ظرفیت های بالقوه را بالفعل کنیم .

مقدسی افزود : ۲۵ تا ۳۰ درصد از تولید شیرخام  باید به شیرخشک تبدیل شود تا در صنایع لبنی همچون تولید بستنی و ماست و … و همچنین صنایع غذایی مورد استفاده قرار گیرد .

وی با گلایه از عملکرد مسئولین گفت : متاسفانه مسئولین در چند سال اخیر تنها به فکر مسکن های موقتی برای صنعت شیر بودند و اگر جای  آن تولید را اقتصادی می کردند تا کنون در تولید صنایع لبنی خودکفا شده بودیم و حتی می توانستیم ، صادرکننده شیرخشک به سایر کشورها باشیم .

رییس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران استان تهران با اشاره به اینکه مسئولین فقط شعار می دهند ، گفت : با عملکرد ضعیف مسئولان نه تنها به تولید آسیب رسانده اند ، بلکه امنیت غذایی کشور را از بین برده اند .

مقدسی با اشاره به عملکرد منفعت طلبانه عدهای خاص افزود : ما ده سال پیش صادرکننده شیرخشک بودیم ، اما برخی به دلیل منفعت طلبی های شخصی خود منافع ملی را زیر پا گذاشته و به واردات شیرخشک روی آوردند .

وی در ادامه با شکایت از نحوه قیمت گذاری شیرخام تصریح کرد : قیمت تمام موادغذایی در چند سال گذشته افزایش شدیدی داشته است ، اما میزان مصرف آنها کاسته نشده است ، حال چرا مسئولان فروش شیر به قیمت تمام شده را عامل کاهش مصرف می دانند ؟!

به گفته رییس هئیت مدیره انجمن صنفی گاوداران استان تهران ، قیمت نوشابه های گازدار که حتی برای سلامتی  مضر است ، در سال های اخیر چند برابر شده است ، اما بر طبق آمار رسمی مصرف سرانه مصرف کشور ۴ برابر میانگین دنیاست  و به دلیل افزایش مصرف کاهش قیمت نداشته است .

مقدسی با تاکید بر اینکه برخی با اقدامات نسنجیده به بهانه حمایت از مصرف کننده به تولید ضربه می زنند ، پیشنهاد کرد : کسانی که در راس امور هستند به جای پایین نگه داشتن بهای شیر ، شیر را به قیمت واقعی خود بفروشند و در عوض به مردم یارانه آن را پرداخت کنند ، مانند آنچه برای نان در نظر گرفتند .

وی در پایان افزود : امید است مسئولین دولت اعتدال ، از واردات بی رویه شیرخشک بپرهیزند و با حمایت از تولید اجازه دهند ، که تولید شیرخام کشور جایگاه واقعی خود را بیابد و بتوانیم از توان تولیدی بالقوه خود استفاده کنیم .

x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security